20 Şubat 2017 Pazartesi

Gezileer Geziler (Kayseri)


Geldi sıra 2. Şehrimize : )
Şimdi ikinci olarak Kayseri’den bahsetmek istiyorum. Parça parça söylenecek veya anlatılacak bir şehir değil, genel itibariyle geniş bir alana yayılmış bir şehir. O yüzden ‘çok çok çok geniş’ yollara sahip. Ve aşırı derece düzenli bir şehir. Bunu şu yüzden söylüyorum, İç Anadolu’da olup size büyükşehir havası verecek ender şehirlerden biri. Bakımlı, çok temiz ve özellikle düzenli bir şehir. 
Şehre ilk girdiğinizde dikkatinizi çeken şey binaların büyüklüğü olacak. Yok öyle gökdelen tarzı değil, kuruluş yeri itibariyle sağlam olduğu için apartmanların 15-17. Katlara kadar çıkma seviyesinden bahsediyorum. Tabi bunun ne kadar doğru ya da yalan olduğunu bilemem eniştemden duyduklarım bunlar :D
Yapısı dışında, gezilecek yerleri şöyle, Anadolu’nun tam ortasında olmasından dolayı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu yüzden tarihi yerler ve külliyeler başta olmak üzere gezilecek yerleri bu şekilde devam eder. Vikipedia’nın bana verdiği bilgiye dayanarak size ; Hititler, Bizanslar, Anadolu Selçuklu, Anadolu beylikleri, Osmanlı Devleti bizden önce ev sahipliği yapmış diyebilirim : )
Şimdi belli başlı yerleri anlatalım.

1- Erciyes Dağı

Meşhur İç Anadolu kayak merkezimiz :) 3.916 m ile İç Anadolu'nun en yüksek dağıdır. Kayak turizmi Uludağ kadar gelişmiş olmasına rağmen, Bursa kadar kolay bir merkezi konumda bulunmadığından dolayı kayak merkezleri açısından 2. Veya 3. Olarak söylenebilir. Kayseri’ye giderken temmuz ortasında bile Erciyesin tepesindeki karlardan yaklaştığınızı anlayabilirsiniz, her yerden görülebilen ve yıl boyunca hiç erimeyen noktalara sahiptir. Hem İç Anadolu'nun iklimi hem de yükseltisi yüzünden. Burada kayak yapmak için uygun ayların Aralık ve Nisan olduğunu söylerler. Yalnız ufak bir not : eğer kendinize ait bir arabayla çıkıyorsanız arabanın çekişinin gerçekten güzel olması gerekir çünkü dağ yolu eğimi yüksek olan bir yapıya sahiptir. Onun dışında
Kayseri şehir merkezinden hareket eden Develi Minibüsleri ile Kayak Merkezine ulaşmak mümkündür. Erciyes Snowkite (kar uçurtması) sporu için dünyanın en önemli yerlerinden birisidir. Kışın düzenli esen rüzgarı, etrafında hiç ağaç olmaması, otellerin hemen önünden başlayıp tekrar otellere dönülebilmesi Erciyes'i snowkite için özel bir yer haline getirir. Ayrıca dünyada sayılı olan resmi snowkite alanlarından biriside Erciyes'tedir. İlerde bu alanlarda uluslararası snowkite yarışları düzenlenecektir. Erciyes Kayak merkezinde snowkite eğitimi alabilir ya da malzeme kiralayabilirsiniz. Ayrıca her yıl Erciyes'te uluslararası snowkite festivali düzenlenmektedir. Lafı daha fazla uzatmadan size link bırakayım da daha fazla merak edenler buradan bakabilsin. : ) http://www.kayserierciyes.com.tr/tr/er/

2-Gevher Nesibe Hastanesi
Benim en dikkatimi çeken yer burası. İlk önce isminin nerden geldiğini açıklayayım. 2.Selçuklu hükümdarının kızıdır. Olay şu : Gevher Sultan dönemin başsipahisine aşık olur. Bunu duyan abisi 1.Gıyasettin Keyhüsrev Gevher Sultana izin vermez, vermemekle birlikte başsipahiyi savaşa göndererek ölmesine sebep olur. Bunu duyan Gevher Sultan verem hastalığına yakalanarak hayatını kaybeder. Son zamanlarında abisinden son isteği olarak ölüm dışında tedavisi olmayan hastalıkların tedavisinin bulunabilmesi için bir şifahane yaptırılması olur. Buna dayanarak 1204-1206 yıllarında yaptırılıp, bazı kaynaklara göre de dünyada ilk tıp eğitimi ve sağlık hizmeti veren bir merkezdir.
Gel gelelim sonraki zamanlarına. Hastanede dikkat çeken şey, dahiliye ve diğer bölümler dışında ‘ruh ve akıl hastalıkları’ alanları için de kullanılmış olmasıdır ve ünlü olmasının sebebi bu hastaları su ve müzikle tedavi etmeleridir ! Görme engelliler için koridorlarında onlara ait alfabeler ve malzemeleri bile bulunan bu hastane şu anda geziye açık bir tarihi yerdir. Yazın sıcağında bile içerisi tüyler ürpertici bir soğuklukla kaplı çünkü tamamen taştan ve çeşme bölümü hariç neredeyse ışık alan yeri hiç yok. Size bilgi niyetine birkaç fotoğraf da koyayım :)

3-Hunat Hatun Külliyesi
Aleaddin Keykubad’ın karısı, 2.Keyhüsrev’in annesi Mahperi Hatun tarafından 1237-1246 yılları arasında yaptırılmıştır. Cami, medrese, türbe ve hamamdan oluşan bu külliye, genel görünüşü gerekse yapılış şekliyle Anadolu’da bulunan Selçuklu eserlerinin en güzel ve en önemli örneklerinden biridir. Komple halkın ihtiyaçları düşünülerek yapılmış bir ibadethane. İçindeki çay bahçesinde ney sesleriyle günün yorgunluğunu atmak için uğrayabilirsiniz : )

4-Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi, Kayeri kent merkezinde iç kale ve onu çevreleyen surların meydana getirdiği dış kale olmak üzere iki kaleden oluşuyor. Bu kalenin Roma İmparatorluğu MS 3.yy da yapıldığı tahmin ediliyor. Merkezinde bir Kale Camii bulunuyor. Şehrin tam göbeğinde olan bu yer zaten uzun uzadıya devam eden bir yapı ve etrafında bolca esnaf barındırıyor. Görmemeniz imkansız  : )

5- Döner Kümbet
Döner Kümbet Kayserideki Selçuklu eserlerinin en güzel örneklerinden bencce. Seyyid Burhaneddin Mezarlığının karşısında yer alan bu yapı, kitabesine göre Şah Cihan Hatun adına yaptırılmış. Kümbet, kare bir kaide üzerine 12 köşeli bir gövdesi olup, tamamen kesme taştan, kornişler konik külahla içten ise silindirik mekan üzerine kubbe ilk örtülü değişik bir yapı.

6-Seyyid Burhaneddin Türbesi
Hz. Mevlana’nın hocasıdır. Maneviyat için uğranması gereken mutlak yerlerden biridir. Sünnet olacak çocuklar ve evlenecek çiftler mutlaka uğrar derler : )
Türbenin içinde kubbe altında yarım daire silindir şeklinde sandukası bulunmaktadır.7-Kurşunlu Camii
Kayserili deha Mimar Sinan tarafından Kayseri’de inşa edilen iki camiiden biridir. Klasik dönem Osmanlı mimarisinin Kayseri’deki özgün eserlerinden biri olan yapı tek kubbeli, tek minareli, kalem nakışları ve süslemeleriyle efsane detaylara sahip bir camiidir. 1585 bu yana ibadete açık olduğu söyleniyor.


8-Mazakaland
Bildiğiniz lunapark, Gesi Bağlarına giderken solunuzda kalan, baya bir etkinliğe de ev sahipliği yapan bir merkezdir.

9-Ali Dağı ve Yeraltı Şehri
Yeni keşfedilmiş ve henüz tamamı ziyarete açılmamış yerlerden birisi. Hristiyanlığın yasaklandığı dönemlerde Hristiyanların yaşamak için dağı kazarak inşa ettiği bu şehir, insanoğlunun belki de nasıl süreçlerden geçtiğini, isterse neler yapabileceğini görmek adına kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Eğer giderseniz oldukça zor biri gezi sizi bekliyor olacak çünkü kimi zaman eğilerek, kimi zamansa su üstünde botla gezilebilecek bir mekan.

Yemek


Son diyeceklerim de yemek konusunda :) zaten mantı ve pastırması ile meşhur olduğunu bilmeyen yoktur. Herhangi bir yer söyleyemeyeceğim nerde ne yenir tarzı çünkü malum akrabalarım orda olunca yemek konusunda dışarı kültürünü bilmiyorum :) ama bir kaşığa 40 mantı sığacak kadar küçük yapıldığını ve pastırmasının inanılmaz birşey olduğunu biliyorum

kuru fasulyesi pastırmalı bir harika dostum :)

Dip Not: Mantısı 'kıymalıdır' ! :D
Mercimek veya nohutlu diyenlere itibar etmeyiniz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder