13 Şubat 2017 Pazartesi

Gezileer Geziler Vol2 (İzmir)


Eveeet. Gelelim güzelim İzmir’in ilçelerine. Bilindiği gibi sadece İzmir değil, Ege Bölgesinin tüm illeri sahil ve koyları ile meşhurdur. İzmir’in avantajı ise bu ilçelerinin genelde duyulmuş veya ünlü olmasıdır.

Yavaştan başlayalım :)

1-Foça – Yeni Foça ve Eski Foça diye ikiye ayrılır. Hangisi derseniz Yeni Foça’nın sahili daha çok tutulur, denize girmelik çok alanı yoktur ama olanları da temizdir.Ayrıca günbatımında güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz buna çok elverişlidir.(sağda)


2-Güzelbahçe – İzmir’e en yakın ilçedir. Sahili temiz ve güzeldir fakat denize girmek için değil, bolca Balık Restaurantları ve türevleri olduğu için tutulan, yazın çok güzel bir kaçış noktasıdır.


3-Urla – Dublex,Triplex ve bilimum her türden yazlığın bulunduğu yeşili bol bir merkezdir. Otel yerine ufak tefek kendinize ait bir evde yaz geçirmek istiyorsanız bu ilçe çok idealdir. Denizi çok temiz ve sakindir. Ulaşım açısından en elverişli ilçelerindendir.

4-Karaburun – Çok çok güzel bir denize sahip yine yazlık evlerden oluşan bir İzmir ilçesi.

5-Seferihisar – Buzzz gibi denizi olan, tekne turlarının en bol yapıldığı ve efsane plajları olan çok bilinmedik bir ilçemizdir. Yakınlardaki koyları tekneyle gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.  Sahillerinde çok fazla çadır kuran ve mangal yapan kişi görebilirsiniz şahsen benim çok sevdiğim özelliklerinden biridir :) Yazlık düzenindedir yine çok fazla otel barındırmaz. En bilindik yeni Sığacık limanıdır.(sağda)

6- Çeşme – Fazla söze gerek var mı bilmiyorum :) en çok bilindik yazlık mekanıdır. Çarşısı ve tekne turları çok meşhurdur.Özellikle Ilıca Plajı en meşhur plajıdır. Halka açık olanı bu :D  Sadece ekstra olarak şunu belirtmeliyim ortam olarak bir yer arıyorsanız gezmek için gece turları için Alaçatıyı tercih edin derim Çeşme’de bolca plaj ve otel bulunur sebebi malum çok fazla turistin uğrak noktasıdır :) (sağda)

7-Alaçatı – Benim en sevdiğim ilçe. Nedenini şöyle söyleyeyim merkezi tamamen taştan evlere kurulu ,beyaz mavi ve pembe tonlarının hakim olduğu, gezmek için düzenlenmiş sokaklarının ve yemek için düzenlenmiş sokağa atılan masalarda her telden insanla karşılaşabileceğiniz, gezerken kendinizi kaybedeceğiniz efffsane tatlılıkta bir ilçe. Denizi iki çeşit : bir tanesinde yelkenliler tamamen dolu, bir diğer tarafında çivi gibi soğuklukta plajları.  :) (sağda)

8-Selçuk – Selçuk’ta deniz yok bir kere bunu söyleyeyim. Kuşadasında 15dk mesafade dolayısıyla İzmir’in son ilçesi bu. Selçuk’ta ‘Şirince, Efes ve Meryemana’ turistik mekanlar vardır.

9- Şirince – Taştan evleri ve kıyametin kopmayacağı yer olmasıyla meşhur :D Ama en meşhur olanı köy kahvaltıları ve şarapları. Kullanmayan biri olarak söyleyeyim belki kullananlar olabilir der ama her şeyin şarabını yapabiliyorlar. Kayısı gördüğümü bilirim ben.

10-Efes – Bizden çokkk çok önce zamanlardan kalan İyonya’nın 12 şehrinden biri. En en bilindik tarihi eserlerimiz arasında. Gidip gördüğünüzde ‘ya bu insanlar bu yapıları o zaman nasıl birleştirdiler ?’ dediğiniz anlar yaşıyorsunuz. Pek bilinmeyen şeyi ise çok fazla çalınan eksik yerleri var bunun için yetkililer hala kayıp olanları arıyorlar J UNESCO nun dünya mirasları arasında olan bir yerdir.(sağda)


11- Meryemana -  Selçuktaki Bülbüldağı’nda Hz.Meryem’in son yıllarının geçirdiği söylenen kilise. Mezarının da burada olduğu söylenir.
(sağda)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder