13 Şubat 2017 Pazartesi

Gezileer Geziler Vol3 (İzmir)


İzmir ile alakalı son yazımı yazıyorum yeterli olur ve olmuştur inşallah araştıranlara :)

Gelelim ‘abi biz ne yicez ne içiçez nasıl sağdan sola gidicez bu şehirde?’ olayına.

Yiyecek-İçecek

Kesinlikle gevreği, boyozu ve kumrusunu yiyeceksiniz.

Gevrek dediğimiz simit tabi hep gırgıra alınan konu. Yine de deneyin farklı gelecek bir noktasını bulacağınızdan eminim :)
Boyoz, sadece İzmir’de olan bir hamurişi türü. Birkaç yerde bunun çeşitlisini bulabilirsiniz ama genelde sade satılır ve yumurta + çayla efsane bir üçlüdür.
Kumru, Çeşme kumrusu diye her ilde 

satılan fakat alakası olmayan bir karışık sandviç çeşidi. Deneyin ve farkı görün diyorum sadece.
Seyyarlarda satılan kumru ise arasında peynir, domates ve acı biber bulundurur şahsen benim bayıldığım bir yiyecektir. :) 


Ha bir de 'Lokma'. Abi lokma olayın son noktasıdır. Mutlu da olsalar, mutsuz da olsalar sokakta lokma dökülür ve hiçbir şey söylemeden sıraya durup alman yeterli :) Hatta tencereyle evden gelenleri görürseniz şaşırmayın olayı budur :D


Ulaşım

İzmir’deki ulaşım sanılandan çok çok kolaydır çünkü kullanacağınız bir çok araç var birine sormanız yeterli. Bundan da bahsedip olayı bitiriyorum.
İlk önce almanız gereken ‘İzmirim KART’. Bu kartla minibüs hariç her şeye biniliyor. Olan araçlar otobüs, minibüs, izban, metro, vapur. Şimdi püf nokta : bu araçlar arasında 90dk boyunca aktarmanız ücretsizdir ! Kartla bir yerden bastıktan sonra 90 dk boyunca istersen vapura bin ücreti yoktur. Kişi başı basılır o yüzden biriyle gittiyseniz şayet herkes kendine bir kart alsın derim çünkü aktarma çok fazla yapacaksınız. :)

Evet benlik İzmir bu kadar doğrusuyla yanlışıyla yardımcı olabilirsem ne mutlu :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder