12 Şubat 2017 Pazar

Gezileerr Geziler Vol1 (İzmir)Şimdi neresinden başlasak ? :) 
İlk önce ilk bilinmesi gereken şey, doğal bir güzellik arıyorsanız merkezinden uzaklaşmalısınız. Şöyle anlatabilirim, merkez ilçe çok fazla var ve her ilçenin kendine has sokakları, alışveriş yerleri, gezilecek yerleri var. Zaten 3. Büyükşehir o yüzden geniş bir alana sahip.

Öncelikle bahsedeceğimiz şey önemli bilindik yerleri. İlçe İlçe gidiyorum.

1-Bornova – Küçükpark = Yanyana birçok ıvır zıvır, yemek ve cafelerin bulunduğu, dar sokaklardan oluşan ve Ege ve Yaşar Üniversitesinin yakınında olmasından dolayı çok fazla öğrenci nüfusu barındıran bir mekan.

2-Bornova-Büyükpark = Burada ise şöyle diyeyim, baba cafelerin bulunduğu, barların ve geniş parkları barındıran yeri.3-Alsancak- Kıbrıs Şehitleri = Yazın herkesin dip dibe olduğu kordon boyu denilen yeşillikle kaplı deniz kenarının hemen arkasında geniş bir cadde. Üstünde alışveriş dükkanları ve yemek yerleri bulunur. Bu yolu kordon boyuna bağlayan her sokağın farklı bir kategorisi vardır. Bir sokak kahve ve falcılara dayanırken diğer sokakta barlar vs vardır. Başka bir sokakta ise mantıcı ve makarnacılar doludur, ayrıca tasarımları da ona göredir birine baktığınızda bembeyaz duvarların arasında masmavi masalar ve çiçekler görebilirsiniz ama yan sokağında tamamen gotik bir hava bulabilirsiniz böylelikle her çeşit insan barındırır.
4-Alsancak- Fuar Alanı = Bütün yıl boyunca sürekli her ay farklı bir fuarın açılıp en son ağustosta Enternasyonel Fuarla kapanış yapan, içinde koşu yolundan bir çok standa kadar her şeyi barındıran geniş bir alan.


5-Konak- Saat Kulesi = Tüm resimlerde geçen kordon boyuna yakın İzmir’in önemli binalarının olduğu bir mekan.

6-Konak - Asansör(Dario Moreno) = Tarihi asansör mekanı, en üstünde kordon boyunun neredeyse hepsini görebildiğiniz, deniz manzaralı yemekler yemeniz için tasarlanmış restaurantlardan oluşan bir yer.7-Bostanlı- Çarşı = Alışveriş dükkânlarının olduğu yine bir cadde.

8-Karşıyaka- Çarşı = Alışveriş dükkanlarının olduğu, arka tarafının tamamen cafelerde kaplı olduğu bir cadde.

9-Mavişehir = İzmir’in yeni yeni gelişen bir bölgesi, güzel binaların yanı sıra güzel alışveriş merkezlerinin de bulunduğu gezmelik bir mekan.

10-Balçova – Teleferik = İzmir’de herkesin bildiği ama 10 yıldır kapalı olup son 2 3 yıldır açılan, en gözde yerlerinden beri. Kuş bakışı bütün şehri görebileceğiniz ender yerlerdendir. Bence gitmeniz gereken bir mekan.


11-Balçova- İnciraltı = Kır düğünlerinin en çok yapıldığı, deniz kenarında bir gemi müzesi olan kordon boyunun son noktası. Tamamen yeşillik ve rahat bir yerdir. Kenarlarından balık restaurantları var ve yazın bir çok kişinin uğrak noktalarındandır. En sonunda Kent Ormanı bulunur ve piknik için idealdir.

12-Konak- Kemeraltı Kızlarağası Hanı = İzmir’in merkezi buradan geliyor diyebiliriz. Bol bol kahve içmelik yer barındıran İzmir’in en eski camisinin de bulunduğu, etrafının labirent gibi esnaf dükkanlarıyla çevrildiği ve arife günleri ağzına kadar dolup taştığı mekanımız.13-Buca- Öğretmenevleri = Yeni yeni popüler olan, hemen Dokuz Eylül Üniversitesinin Eğitim Fakültesi arkasında kalan tamamen cafe dolu bir sokağı.

14- Kordon boyu = Meşhur olan deniz kenarındaki İzmir'i boydan boya dolanan sahil yolumuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder