7 Şubat 2017 Salı

Şükür Sebebi
İlk konumu neden boyle birşey seçtim ? Hemen bir giriş yapayım.
Hayatımızdaki herşeyin birer kurulu düzenin parçası olduğuna inanan biriyim. Bazen kendim bile ' e yuh artık bu kadarını ben bile düşünemezdim ' diye tabir ettiğim şeyleri yaşadığım oluyor hem iyi hem kötü yönde. Düşünüyorum bazen kendi kendime bile olsa bazen oyle seyler duyuyoruz ki bu sefer de ' abi cok şükür ya halimize ' diyoruz. Heh iste tam bu cümleyi kurduğunuz an hayatınızda bir sinema filmi gibi düşünme aşaması oluşuyor.

1- bu kadar hayatı zor geçen biri varken benim bu denli rahat olmam bir sorun mu acaba ?

2- bu kadar sağlık sorunu olan kişiler varken benim elimin ayağımın tutması gözümün görmesi yani sağlıklı olmam birinin bana sağlam okumasından mi kaynaklı yoksa basima beter birşey mi gelecek ?
3- bu kadar zor ekmek parası kazanılırken Benim başımı sokacak evimin olması gelip gidecek yiyip içecek param olmasina rağmen neden şükretmiyorum ?

Evet bir anda kafamda beliren sorular, sorunlar..


1 ve 3- açıklama olarak günümüzdeki ülkemize gelenleri düşünürsek bile yetiyor aslinda. Ailenin yarısı yok, evin yok paran yok belki de kucağındaki çocuk sana kalan tek şey ; uyumak ve yemek icin bilmediğin şehirde bilmediğin dilde iş arıyor, tutunmaya çalışıyorsun.. (sözüm emeğiyle ekmek parası arayanlara)

Abi düşünüyorum düşünüyorum hayatımdaki insanların yarısının ölmüş olmasını, cebimdeki son parayla bilmediğim şehirde bir bankta öylece kaldığımı, sonra ' ÇOK ŞÜKÜR ' vallahi cok şükür diye kendimi dedeler gibi ic çekerken buluyorum ve sonra elimdeki isten ve kazandığım paradan şikayet etmemem gerektiğini anlayıp mutlu şekilde yapmaya çalışıyorum.

2- günümüzdeki problemlerden kanser, kalp krizi, engelli, bir uzvu kopmuş olan arkadaşlarımız vatandaşlarımız aslında hiçbirimiz sizi anlayamayız. Boyle birsey anlaşılmaz yaşamadan ben şahsen anlayamıyorum ve bu o kadar büyük bir şükür sebebi geliyor ki bana en ufağından itibaren o kan damlacığının o damardan yolunu kaybetmeden pıhtılaşmadan aynı sakinlikle vücudu tekrar tekrar dolanıp tüm hücrelere varmasından beynim yanıyor yok kusursuz çalışmasının imkanı Yok diyorum sonra bir daha ' ÇOK ŞÜKÜR ' diyorum.Kendimi bu cümleyi kurunca boyle düşününce büyümüş hissediyorum. Yavaş yavaş ailemin, etrafımdaki büyüklerin neden her seferinde ' kızım ulan şükret bunu bulamayanda var ' diye çemkirdigini anlayabiliyorum. O yüzden tavsiyem elimizdeki internetin bile kesildiği zaman küfür ettiğimiz yüzyıldayken daha büyük düşünüp hayatımızı en cok verimle nasıl geçirebiliriz, insanlara ne kadar yardim edebiliriz vs vs gibi sorularla kendinizi denetlemeniz. Göreceksiniz hem gezdiğiniz gördüğünüz hem yediginiz içtiğiniz hem de öğrenip öğrettiğiniz ve sevdiğiniz sevildikleriniz yani herşey bir baska görünecek kısaca :)

2 yorum:

  1. Blogun hayırlı bol yorumlu olsun caniçi :) mesela sende benim için bir şükür sebebi :)

    YanıtlaSil