8 Mart 2017 Çarşamba

Bahar Geliyor


En çok sevilen mevsim diye tabir ettiğimiz bahar ; güneşin olup ama ılık ılık dokunup hiç yakmadığı,  havanın hafif hafif esip o yeni açan çiçek kokularını getirdiği, üşütmeden nefes aldığını hissettiren tatlı serinliği geliyor benim aklıma.
Öncelikle şöyle söyleyeyim, 23 yaşıma kadar kış mevsimi vazgeçilmezimdi. Yağan kar, okulların tatil olması, evde sıcak sıcak oturup dışarıyı izlemek ve kartopu savaşları vazgeçilmezimdi hiç şaşmadı. ‘ Abi ne diyon sen ya buz gibi hava bu havada ne yapılır neresi güzel ?’ diyenlere inat 23 yıl savaş verdim. En son geçen sene bu hissi yaşadığımı hatırlıyorum. Annem hep söylerdi kış geliyor yine salgın artacak yok hava buz gibi olacak yerler pistte dönecek diye. 'Ne güzel işte yaa yağsın oynarız çıkıp' diyordum bana pis bakış atıp gidiyordu hemen :D  Sonra ne oldu, büyüdüm biraz daha sanırım..
Örneğin; artık kar tatilleri çok eğlenceli gelmemeye başladı biriken işleri düşünürsek veya yolların kapanması okula gitmeme engel olmadı 2 saat bile geç  kalsam gidecektim, istersen yolda yat sen çalışansın sen para kazanmak için geliyorsun çünkü gelmemezlik yapamazsın. Sonra kar oynamak biraz soğuk gelmeye başladı, özellikle aileden uzaksanız ve yanınızda baş belası bir kardeşiniz varsa sürekli tüm kıyafetlerini ıslatır ve yüzünüze  ‘ablacım seni çok seviyorum bunları yıkar mısın ben yine kar oynadım da ‘ bakışı atar. O zaman annemin değerini anladım, biz küçükken her gün dışarıya çıkarıp tüm işleri bırakıp bizim oynamamızı bekler, eve girince üstümüzü değiştirir, bizi sıcacık giydirir, yedirir sonra uyuturdu. Geri kalan işleri saymıyorum bile temizliği çamuru ıslak kıyafetleri..
Bunlar hadi benim açımdan bakış. Ya sokakta olan kardeşlerimiz, insanlarımız için kış?... Biz daha 1 saat dikilemiyoruz çok soğuk eve gidelim diye bakıyoruz, gidecek bir yeri olmayanlar, 2 kuruş kazanmak için o soğukta çorapsız dışarıda ne yapacağını bilmeden duranlar için kış?... Dediğim gibi küçükken bunları düşünmüyorduk, anlam ifade etmiyordu bize… Kış benim için bu seneden sonra anlam değiştirmeye başladı kısacası. Gel gelelim bahara..
Kışın sürekli havanın yağmur yağacakmış gibi kapanıp hiç açılmadığı bir şehirdeyim. Bundan önceki kaldığım şehir de öyleydi. Bu yüzden güneş sevmeseniz bile hasret kalıyorsunuz çünkü insana pozitif enerji veriyor gerçekten. 3-5 gündür hava cemreler sayesinde bir güzelleşti ki, insanlar sokağa döküldü, dallar bir anda tomurcuk atmaya başladı sanki herkes bunu bekliyormuş gibi geldi. İster istemez siz de kendinizi enerjik hissediyorsunuz. Bahar aylarında her şeyin çabuk ve güzel olacağına inanmanız daha kolay değil mi? Kışın havadan dolayı herkeste bir karamsar, bir uykulu dengesiz tavırlarda oluyor. Bahar gelince insanlar cidden rahatladığını hissediyor. Gerçekten bu sene ilk defa bahar gelince evden dışarı çıktığımda derin bir nefes alıp mutlu olduğumu hissettim, iyi-kötü yaşadıklarımızı kaldırabileceğim bir ruh hali bahar havası dedikleri.. Belki de Allah’ın doğada sakladığı güzellikleri 3-4 ay sonra görünce insanın ruhu bile şükrediyordur içinden kim bilir ?

Dip Not : Baharda gelen meyve ve yeşillikler de bonus malum erik, çilek ayları  :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder