14 Temmuz 2017 Cuma

Gezileer Geziler (Saklıkent Kanyonu)Eveeet uzun zaman sonra herkese merhaba :) aslında yaz tatilinde daha başka yerlere de gittim, gitmeye devam ediyorum anca saklıkent'i önce anlatmam gerektiğini hisettim :) bizim yol üstündeydi bir uğrayalım dedik öylece saptık aslında. Antalya-İzmir karayolunun üstünde eğer sahil yolunu yani (Kemer-Finike-Kaş-Fethiye-Muğla-Aydın-İzmir) yolunu kullanacaksanız, Kaş'tan sonra Fethiye'ye gelmeden 'Saklıkent' diye tabelaları takip edebilirsiniz. Çevre yolundan saparak 20-25 km sonra ulaşmış oluyorsunuz.Girişte hediyelik eşya satan çok tatlı tezgahlar, dükkanlar ; ve içeride kullanabileceğiniz olası eşyalar satılıyor. Mesela içeride suyun içinde yürüdüğünüz için genelde spor ayakkabı giyen olmuyor turist tayfası hariç :D bununla birlikte altı taş olduğundan rahat basamıyorsunuz zaten soğuktan can çekiştiğiniz için haliyle bir de onunla uğraşmak istemeyebilirsiniz :) Bunun için bu şimdiki deniz ayakkabılarına benzer ayakkabılar satılıyor ve ya kiralanıyor fiyatı 3TL civarıydı kiralaması tabi yanlış hatırlamıyorsam.


Giriş ücreti öğrenci 3TL, yetişkin 6TL olarak belirlenmiş. Öğrenci kimliğinizi kesin soruyorlar o yüzden yanınızda bulundurmanızı öneririm.

İlk önce bir köprü altından yürümeye başlıyorsunuz, su aşağıda kalıyor bele kadar yaklaşık derinliği var soğuk bana dokunmaz diyenler oradan da yüzerek ve ya yürüyerek gidebiliyor :DKöprü bitiminde ise suyun biriktiği, insanların suya girdiği ve ayaklarınızı sokabileceğiniz,bir şeyler yiyebileceğiniz bir alan çıkıyor karşınıza.
Burada sağ taraftan taşların arasından ufak sular akıyor bazıları baya hızlı, bazıları minik minik bir sürü su çıkıyor :)
Yolun devamına şu şekilde geçiliyor :D Neden böyle bir ip var? Çünkü yola devam etmek için tek yön var ve o yöne doğru şiddetli bir su akıntısı geliyor tutunmazsanız suya kapılmanız an meselesi bu yüzden böyle bir çözüm bulunmuş :D Ha suya kapılırsanız bir yere gitmezsiniz bulunduğunuz yere oturur kalırsınız muhtemelen dizi biraz geçen bir derinliği var en fazla.
Burası da ipin olduğu akıntı yani görüldüğü kadar vardır :D

Şimdi gelelim asıl soruna.. Eğer benim gibi soğuk suda bulaşık bile yıkarken elleri kaskatı kalan hareket ettiremeyen bir yapınız varsa bu su sizi şoka sokacaktır. Gerçekten buz demek yanında biraz sıcak kalıyor ben ayağımı ilk soktuğumda elektrik akımı varmışcasına geri çıkardım nasıl yürüyeceğimi düşündüm uzun bir süre bir kayanın üstünde tünedim kaldım :D Ve görüldüğü gibi yola devam etmek istiyorsanız suyun içinden gitmeniz gerekiyordu yaklaşık 15dk aynı yerde durduğumu düşünüyorum ama yapacak bir şey yok deyip atladım artık -.-Yolun devamı şu şekilde devam ediyor sanırım 1km sonra da şelalenin olduğu yere varıyorsunuz. Hava inanılmaz sıcaktı ve ben oraya geçtikten sonra biraz yürüyüp döndüm.

Bu yer için benim unutmayacağım 2 olay var.
1- İple geçtikten bir 20 30 metre sonra hava bir taşın bulunduğu bölgede bir anda değişiyor hani nasıl anlatılır bilmiyorum orayı taşı geçmeden hava sıcak, taşı geçerken bir rüzgar var, taşı geçtikten sonra hava bir anda serinliyor ve o rüzgar hiç durmuyormuş :) Çok garip geldi bana :)
2- Yine iple geçtikten sonra genelde turistler yerdeki sağdaki soldaki çamurları yüzlerine vücutlarına sürüyorlar nedeni var mı bir keramet var mıdır bilmem ama komik görünüyorlardı :D

Anlatacaklarım sanırım bu kadar, yeni bir yazıda tekrar görüşmek üzere :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder